Tukiliiton tiedote 15.12.2011
|
 |
|
|
Uutiskirje |
|
|
|
|
|
|
Tässä numerossa |
|
|
|
Studia Generalia työllisyydestä Rovaniemellä tänään 15.12. Finlandia-talon konsertti ja juhlaseminaari tammikuussa Selkokieltä tarvitsevien uutisseuranta Ylen varassa Vähän kunnioitusta palkittiin elokuvafestivaaleilla Puolassa Valtakunnallisesta kriisipuhelimesta apua yksinäisyyteen La Strada on Tampereen vuoden kulttuuriteko Eija Parttimaan blogi "Sata kulkusta" Väitös: Down-henkilöiden terveysseurannassa puutteita Kari T. Korhoselle sosiaalineuvoksen arvonimi |
|
|
|
Studia Generalia työllisyydestä Rovaniemellä tänään 15.12.
|
Juhlavuoden Studia Generalian aiheena on kesän 2011 aikanakin paljon julkisuuttakin saanut kehitysvammaisten ihmisten osallisuus työelämään - oikeus työhön, oikeus palkkaan.
Studia Generalian yhteyteen juuri valmistunut esite ja DVD tukevat vaikuttamista myös jatkossa, tilaisuuksien jälkeen.
Tilaisuuksissa puhujina ovat puheenjohtaja Olavi Hietaharju Me Itse ry:stä ja vaikuttamistoiminnan esimies Kari Vuorenpää Kehitysvammaisten Tukiliitosta.
Torstaina 15.12. kiertuepaikkana on Rovaniemi, Lapin yliopisto, Asko ja Esko -sali, klo 18.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finlandia-talon konsertti ja juhlaseminaari tammikuussa
|
Vuonna 2012 Helsingin Kehitysvammatuki 57 ry järjestää jo 40. kerran kehitysvammaisten taiteilijoiden Finlandia-talon konsertin.
Merkkivuoden kunniaksi järjestetään juhlaseminaari perjantaina 27.1.2012 klo 9-16 Finlandia-talon uudessa Veranda-tilassa.
Katso seminaarin ohjelma tästä.
KEHITYSVAMMAISTEN TAITEILIJOIDEN 40-VUOTISJUHLAKONSERTTI
FINLANDIA-TALOSSA LAUANTAINA 28.1.2012 KLO 14-16.30.
Katso juhlakonsertin ohjelma tästä. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Selkokieltä tarvitsevien uutisseuranta Ylen varassa
|
Selkokeskuksen ja Ylen seminaarissa pohdittiin selkokielisen tiedonvälityksen kehittämistä
Suomessa elää jopa 380 000 ihmistä, joiden on hankala selvitä arjesta kielellisten vaikeuksien vuoksi. Selkokieltä tarvitsevien määrä kasvaa maahanmuuton ja väestön ikääntymisen vuoksi.
Selkokeskuksen neuvottelukunnan puheenjohtaja, maakuntajohtaja Pertti Rajala peräsi Selkokielisen tiedonvälityksen tulevaisuus -seminaarissa hallitukselta käytännön toimia virkakielen parantamiseksi.
Rajalan mukaan hankkeet virkakielen selkeyttämiseksi ovat saaneet poliittiselta eliitiltä vain myötätuntoa. ”Hyvää virkakieltä on pidetty periaatteessa tärkeänä, mutta käytännössä muut asiat ovat ajaneet ohi”, Rajala sanoi.
Rajala kiittää Yleä selkouutisista. ”Selkokieltä tarvitsevien päivittäinen uutisseuranta on Ylen varassa. Selkouutisten nykytaso on välttämättä turvattava, ja selkokielisten tv-lähetysten mahdollisuudet olisi tutkittava”, Rajala esitti.
Lähde:YLE, tiedote 14.12.2011
Lue koko tiedote osoitteessa: http://avoinyle.fi/www/fi/index.php?we_objectID=491
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vähän kunnioitusta palkittiin elokuvafestivaaleilla Puolassa
|
Pekka Karjalaisen Vähän kunnioitusta palkittiin Puolassa 29. Ale Kino! -nuorisoelokuvafestivaaleilla, jotka järjestettiin 4.-11. joulukuuta. Elokuva palkittiin puolalaisten elokuvantekijöiden liiton palkinnolla, joka myönnetään korkealaatuiselle ja opettavaiselle elokuvalle. Raati arvosti paikoin liikuttavaa otetta, jolla elokuva stereotypioihin sortumatta kertoo kehitysvammaisen nuoren tarpeesta tulla rakastetuksi.
Lähde: www.episodi.fi/kotimaisia-nuorisoelokuvia-palkittiin-maailmalla-16726/
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Valtakunnallisesta kriisipuhelimesta apua yksinäisyyteen
|
Yksinäisyys on yleisin syy soittaa Mielenterveysseuran Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Yksinäisyys näkyi selvästi myös syksyn kriisipuheluissa. Soittajat kertoivat yksinäisyyden syiksi muun muassa ystävien puutteen ja fyysisen tai psyykkisen sairauden. Päivystäjät näkivät, että syynä oli näiden lisäksi myös sosiaalisten taitojen puute. Usein soittajien yksinäisyys oli jatkunut pitkään.
Joulua pidetään ja markkinoidaan juhlana, jolloin vietetään aikaa läheisten ja sukulaisten kesken. Tällöin yksinäiseksi itsensä tuntevan yksinäisyys korostuu entisestään. - Kriisipuhelintoiminnan päällikkö Susanna Winter uskoo, että yksinäisyys näkyy myös kriisipuhelimessa joulun aikaan.
Syksyllä Liisa Saariston kanssa yksinäisyyden syistä, seurauksista ja hallintakeinoista kirjan toimittanut viestintäjohtaja Tarja Heiskanen toteaa joulun olevan yhteisölliseksi normitettu juhla. - Joulun aikaan ladataan paljon odotuksia, myös siitä, miten joulua kuuluu viettää. Jo tämä voi luoda paineita ja vahvan kaipuun toisen ihmisen luo. Joulua pitäisi kuitenkin viettää monin tavoin, yksin, yhdessä tai olla kokonaan viettämättä.
Susanna Winter muistuttaa, että kriisipuhelimeen voivat soittaa kaikki kriisissä tai muuten vaikeassa elämäntilanteessa elävät ihmiset.
Mielenterveysseuran kriisipuhelin
vastaa myös jouluna
Mielenterveysseuran Valtakunnallisessa kriisipuhelimessa vastataan myös jouluna. Kriisipuhelimessa päivystävät ammattilaiset tai koulutetut vapaaehtoiset numerossa 010 195 202.
Normaalit päivystysajat: maanantaista perjantaihin kello 9-06 lauantaisin kello 15-06 sunnuntaisin kello 15-22
Vuodenvaihteen juhlapyhien päivystysajat: jouluaatto 24.12. kello 15-06 joulupäivä 25.12. kello 15-22 tapaninpäivä 26.12. kello 15-06 uudenvuoden aatto 31.12. kello 15-06 uudenvuoden päivä 1.1. kello 15-22 loppiainen 6.1. kello 15-06
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
La Strada on Tampereen vuoden kulttuuriteko
|
Tampereen vuoden kulttuuriteko -palkinnon on saanut kehitysvammaisteatteri La Strada. Palkittu valittiin kaupunkilaisten ehdotuksista. Ryhmän teatteriesitys Laulu Tulipunaisesta kukasta innosti ja inspiroi ehdotuksissa.
Kehitysvammaisten harrastajateatteria pidetään rohkeana edelläkävijänä tarttuessaan klassikkoteokseen. Esitys nähtiin muun muassa Tampereen Teatterikesän OFF-ohjelmistossa.
Perustelujen mukaan vuonna 2009 perustettu La Strada ansaitsee palkinnon siksikin, että se mahdollistaa onnistumisen tunteita esiintyjille ja lisää onnellisuutta sekä tekijöissä että kokijoissa. Toiminta ehkäisee kehitysvammaisten syrjäytymistä yhteiskunnasta ja lisää osallisuutta kulttuuritoimintaan.
Lähde: Yle.fi
Lue juttu aiheesta osoitteessa: yle.fi/alueet/tampere/2011/12/tampere_palkitsi_kehitysvammaisteatteri_la_stradan
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eija Parttimaan blogi "Sata kulkusta"
|
Lue Eija Parttimaan uusin blogi!
"Tyttäremme Minnan joulun odotus alkaa ensimmäisenä adventtisunnuntaina. Silloin hänen kotiinsa ripustetaan mobile, jossa on sata kilisevää kulkusta. Mobilella on ikää lähes yhtä paljon kuin Minnalla itsellään, sillä hän sai sen joululahjaksi ollessaan vuoden ikäinen."
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Väitös: Down-henkilöiden terveysseurannassa puutteita
|
Väitöstilaisuus Oulun yliopistossa:
Lääketieteen lisensiaatti Tuomo Määttä väittelee Oulun yliopistossa 16.12.2011. Lääketieteen alaan kuuluvan väitöskirjan otsikko on Down syndrome, health and disability. A population-based case record and follow-up study (Terveys ja vammaisuus Downin oireyhtymässä. Väestöpohjainen sairauskertomus- ja seurantatutkimus). Vastaväittäjänä toimii dosentti Maria Arvio Päijät-Hämeen keskussairaalasta ja kustoksena professori Anja Taanila. Väitöstilaisuus alkaa Kajaanin opettajankoulutuslaitoksen Martti Helan salissa (Seminaarinkatu 2, Kajaani) kello 12.00.
- - -
Down-henkilöiden terveysseurannassa puutteita
Downin oireyhtymässä kuuloa ja näköä tulisi seurata säännöllisesti, koska kuulon alentuminen ja näön ongelmat ovat yleisiä ja jäävät usein toteamatta.
Väitöstutkimuksessa todetaan, että hoitosuositukset eivät toteutuneet ainakaan säännöllisen kuulon ja kilpirauhasen toiminnan seurannan osalta viiden vuoden kuluessa suositusten antamisesta. Työssä analysoitiin Kainuussa elävien ja alueella aiemmin asuneiden Down-henkilöiden sairaus- ja huoltokertomustietoja (n=138).
Down-henkilöillä oli todettu lukuisia terveysongelmia ja käytösoireita kaikissa ikäryhmissä. Kirurgisia hoitoja oli tehty paljon. Yksilölliset erot sairastavuudessa ja toimintakyvyssä olivat erittäin huomattavat. Monet terveysongelmista liittyivät tiettyyn ikään.
Vaikeasti kehitysvammaisilla todettiin enemmän silmäsairauksia ja näön ongelmia sekä neurologisia sairauksia kuin lievästi tai keskivaikeasti kehitysvammaisilla. Masennus ja yli 40 vuoden ikäisillä Alzheimerin tauti olivat yleisimmät toimintakyvyn heikentymisen syyt.
Toimintakyvyn heikentyminen alkoi usein 40 ikävuoden jälkeen ja moni sairastui suhteellisen nuorena dementiaan.
Väitöstutkimuksen mukaan terveysseurantaa pitäisi Down-henkilöiden kohdalla selvästi parantaa heidän terveytensä edistämiseksi.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kari T. Korhoselle sosiaalineuvoksen arvonimi
|
Tasavallan presidentti Tarja Halonen on myöntänyt sosiaalineuvoksen arvonimen Kehitysvammaisten Palvelusäätiön puheenjohtajalle, ekonomi Kari T. Korhoselle.
Sosiaalineuvoksen arvonimi on julkisen arvonannon osoitus yhteiskunnan hyväksi tehdystä elämäntyöstä. Arvonimeä Kari T Korhoselle esittivät Kehitysvammaisten Palvelusäätiö, Mäntsälän Palvelukotiyhdistys ry ja Eteva kuntayhtymä.
Lue lisää. |
|
|
|
|
|
|